Ochs, Scohy, Smith get district honors


15 Greene County athletes honored

By Steven Wright - [email protected]dwest.com



Carroll senior Sarah Ochs (left), Bellbrook sophomore Taylor Scohy (middle), and Yellow Springs senior Angie Smith (right) all were named to a top team in their respective divisions in the All-Southwest District girls basketball selections released by the Ohio Prep Sportswriters Association on Wednesday.

Carroll senior Sarah Ochs (left), Bellbrook sophomore Taylor Scohy (middle), and Yellow Springs senior Angie Smith (right) all were named to a top team in their respective divisions in the All-Southwest District girls basketball selections released by the Ohio Prep Sportswriters Association on Wednesday.


Photos by Steven Wright | Greene County News

The Ohio Prep Sportswriters Associated released its All-Southwest District teams on Wednesday for girls basketball. Three Greene County athletes received top honors.

Carroll senior Sarah Ochs was named to the Division II first-team, with Yellow Springs senior Angie Smith being named D-IV second-team and Bellbrook sophomore Taylor Scohy making the D-I third-team.

Ochs was the leading scorer in the GCL at 17.1 points per game, scoring more than 20 on eight occassions. She also was the top free throw shooter in making 83 percent of her attempts, and ranked in the top-three in assists and steals within the league as well.

Smith, also the MBC and District 15 Player of the Year, became the all-time leading scorer at Yellow Springs after leading the conference in scoring for the fourth straight season. She had three triple-doubles this season and averaged 21.3 points and 8.7 rebounds.

Scohy was the SWBL Player of the Year and leading scorer on a top-10 ranked team in the state in the AP poll. Averaging 14.3 points, 5.5 rebounds, 3.0 steals and 2.8 assists, she also shot above 60 percent from the field and was a top defender for the Golden Eagles.

Being named as D-I Honorable Mentions selections were Maci Rhoades of Beavercreek, and Ashley Frantz, Kelley Griffin, Alayna Meyer, Dreann Pryce and Olivia Trusty of Bellbrook.

Greeneview’s Ellie Snyder made D-III’s Honorable Mention list.

In D-IV, Ciara Horney and Molly Mossing of Cedarville, Legacy Christian’s Frances Park, and Aaliyah Longshaw and Corinne Totty of Yellow Springs were named Honorable Mention.

__

2021-22 OPWSWA All- Southwest Ohio Girls Basketball Team

Division I

First Team: KK Bransford, Mount Notre Dame 5’9” Sr., 22.2 ppg, 8.5 rpg., 4.6 apg, Chance Gray, Winton Woods, 5’9” Sr., 26 ppg., 5 rpg., 3.4 apg.,, Kyla Oldacre, Mason, 6’6”, Sr., 14.8 ppg., 8.7 rpg., Anna Long, Miamisburg, 5’8” Sr. 16.5 ppg. 4.2 apg, Sole Williams, Princeton5’8” Jr., Macie Taylor, Troy, 5’8” Sr. 18.3 ppg, 7.3 rpg, 4.8 apg.

Second Team: Kendal George, Centerville 5’9” Jr. 14.5 ppg,, Sami Bardonaro, Butler, 5’9” Jr., 19.5 ppg., 3.5 rpg., Cecelia Hilgefort, Turpin, 6’0” Jr. 17.7 ppg, 12.6 rpg; Krissy Kowalski, Harrison, 5’10” Sr., 18.7 ppg, 8.2 rpg, Abeigael McNally, Colerain, 5’11”,Sr., 19.3ppg, 14.5rpg., Allie Stockton, Sidney, 5’9” Jr., 17 ppg, 7.0 rpg.

Third Team: Bryn Martin, Springboro, 5’11’ Fr. 15.0 ppg, Selena Frost, West Carrollton, 5’4”, So., 15.1 ppg., 5.4 rpg., Taylor Scohy, Bellbrook, 5’9” So., 14.7 ppg, 5.3 rpg, Abby Wolterman, Mount Notre Dame, 5’10”, Sr., 11.4 ppg., 9.2 rpg., Destiny Rice, Cincinnati Withrow, 5’6” Sr. 19.5 ppg., Kylee Fears, Oxford Talawanda, 6’0” Jr. 19 ppg, 13.9 rpg

Player of the Year: KK Bransford, Mount Notre Dame

Coach of the Year: Dee Davis, Princeton

Honorable Mention: Claire Klimkowski, Turpin, Rachel Reichard, Turpin, Haley Crozier, Springboro, Aniya Trent, Springboro, Alley Haas, Miamisburg, Dara Russo, Miamisburg, Addison Frymoyer, Miamisburg, La’sonja Hill, Princeton, Diawna Carter-Hartley, Princeton, Olivia Fischer, Mt. Orab Western Brown, Taylor Farris, Oxford Talawanda, Myah Keene, Oxford Talawanda, McKenna Weekley, Oxford Talawanda, Madison French, Lakota East, Savannah Smith, Lakota East, Sarah Sewak Lakota East, Trinity Bellard, Middletown, Rylie Homan, Trenton Edgewood, Jessica Moore, Trenton Edgewood, Lizzy Allen, Trenton Edgewood, Amanda Flores, Lakota West, Breyel Kidd, Fairfield, Mara Briscoe, Little Miami, Bella Houillion, Little Miami, Kelley Griffin, Bellbrook, Alayna Meyer, Bellbrook, Dreann Pryce, Bellbrook, Ashley Frantz, Bellbrook, Olivia Trusty, Bellbrook, Alli Robertson, Harrison, Mallory Hullinger, Kettering Fairmont, Serena Baker, Kettering Fairmont, Peyton Wells, Kettering Fairmont, Kiara Hudgins, Sidney, Ma’Kaylia Lute, Huber Hts. Wayne, Morgyn Rose, Huber Hts. Wayne, Ashyia Maddickes, West Carrollton, Taryn Dewberry, West Carrollton, Kezi Anderson, Piqua, Maci Rhoades, Beavercreek, Sophia Martin, Seton, Alex Wistken, Seton, Megan Taylor, Centerville, Anna Grim, Centerville, Emily Grim, Centerville, Sam Feldmann, Lebanon, Teliyah Dickerson, Cincinnati Withrow, Dasani Morrow, Cincinnati Withrow, Hanna Ellman, Cincinnati Withrow, Jenna Van Schaik, Ursuline, Kate Stuhlreyer, Ursuline, Evan Neely, Vandalia-Butler, Shelby Humphrey Cincinnati Anderson, Kiley McNally, Colerain, Erykah Cornett, Oak Hills, Leah Riley, Sycamore, Abby Rawlings, Kings, Kassidy Ingram, Kings, Madison Parrish, Mason, Mae Mastin, New Carlisle Tecumseh, Amara Flores, Lakota West, Paige Ayler, Milford, Kaylie McKenney, Milford, Miah O’Toole, Milford, Daysia Thompson, Cincinnati Winton Woods, Daniah Trammell, Cincinnati Winton Woods, Sadie Foster, Mt. Orab Western Brown, Katie Murphy, Wilmington, Sophie Huffman, Wilmington, Anna Swisshelm, West Clermont.

Division II

First Team: Claire Henson, Germantown Valley View, 5’10”, Sr., 19.6 ppg., 6.7 rpg., 3.0 apg., Jada Pohlen, Hamilton Badin, 5’10” Sr., 14 ppg. 8.1 rpg., Ella Riggs, Indian HIll 5’9” Sr., 21.3 ppg., Sarah Ochs, Dayton Carroll, 5’5”, Sr., 17.1 ppg., Deborah Davenport, Cincinnati Woodward, 6’2”, Sr., 16.8 ppg., 9.4 rpg., Riley Smith, Kettering Archbishop Alter, 6’2”, So., 14.5 ppg.

Second Team: Olivia Baumann, Eaton, 6’0”, Jr., 8.1 ppg., 11.1 rpg.,Jordan Pettigrew, Dayton Ponitz, 5’6”, Sr., 21.3 ppg. 4.0 apg., Kacie Badylak, McNicholas, 5’8””, Sr., 15 ppg., 7.7 rpg., Mari Gerton, Cincinnati Summit Country Day, 5’7” Fr., 16.5 ppg., 4.4 apg., 5.3 rpg.,, Mahya Lindesmith, Hamilton Badin, 5’7” Sr., 14.8 ppg., Peyton Shafer, Goshen, 5’9”, So., 18.5 ppg.

Third Team: Riley Hodson, Germantown Valley View, 5’10” Jr., 8.0 ppg., 7.7 rpg, 3.3 bpg., Kyla Irby, Cincinnati Summit Country Day, 5’7” Jr., 12.8 ppg.,, Mackenzie Chinn, Tipp City Tippecanoe,5’3” Jr., 11.7 ppg., 4 rpg., Brooke Arrington, Cincinnati Indian Hill, 5’8” So., 11.7 ppg., Peyton Mounce, Urbana, 5’9”, Fr. 15.7 ppg., 9.2 rpg., Maddie Moody, Kettering Archbishop Alter, 6’1”, Jr., 11.7 ppg., 5.0 rpg.

Player of the Year: Claire Henson, Germantown Valley View

Coach of the Year: Dave Honhart, Eaton

Honorable Mention: Ellie Reed, Germantown Valley View, Madalyn Mahoney, Franklin Bishop Fenwick, Julie Cappel, Franklin Bishop Fenwick, Sami Mesue, Franklin Bishop Fenwick, Brock Bitterman, Taylor, Brynn Stokes, Taylor, Donna Bundy, Taylor, Carli McCray, Cincinnati Aiken, Ella Campbell, Middletown Madison, Kylie Wells, Middletown Madison, Allison Mowen, Eaton, Lily Shepherd, Eaton, Skylar Fletcher, Greenville, Morgan Dixon, Hamilton Badin, Gabby Martin, Cincinnati Summit Country Day. Shamaria Dees, Dayton Belmont, Lynzee Cronkleton, Benjamin Logan, Tayteum Vigansky, Bellefontaine, Jadyn Haywoon, Dayton Chaminade Julienne, Ashley Aselage, Tipp City Tippecanoe, Abby Yukon, St. Paris Graham, Elise Cupp, Wyoming, Krystin McWhorter, Cincinnati Roger Bacon, Keirsten Hall, Kenton Ridge, Lauren Rose, Kenton Ridge, Malerie Ross, Brookville, Ashlee Haupt, Brookville, Elena Thompson, Kettering Archbishop Alter, LyzaForson, Urbana, Emma Neff, Oakwood, Hannah Bowman, Clinton-Massie, Landrie Layman, Batavia, Olivia Patel, Batavia, Joniyah Chambers, Trotwood-Madison, Raeven Ray-Redmond, Trotwood-Madison, Kristen Cantrell, Trotwood-Madison, LanieLipps, Hamilton Ross.

Division III

First Team: Isabella Casoni, Waynesville, 5’5” Sr., 15.1 ppg.,Hailey Unger, Arcanum, 5’7” Sr., 18 ppg., Dee Alexander PurcellMarian,6’1”, Fr., 25 ppg., 12 rpg.,Sierra Brinson New Lebanon Dixie, 5’9”, So., 20.5 ppg, 10.5 rpg., Libby Evanshine, East Clinton, 5’10” Jr., 16 ppg., 7.8 rpg.,Claire Henry, Springfield Greenon, 5’9”, Jr., 15.7ppg.

Second Team: Campbell Jewell, Camden Preble Shawnee 5’6”, Jr., 13,4 ppg., Karley Moore, Tipp City Bethel, 5’11”, Jr., 16.6 ppg., 7.1 rpg., Elizabeth Watson, Deer Park, 5’10”, Jr., 12 ppg., 10 rpg., Abby West, Springfield Greenon,5’10”, Jr., 15.8 ppg, 6.0 rpg., Jayda Mosley Purcell Marian, 5’8”, So., 14 ppg.,Liv Thompson, Camden Preble Shawnee, 5’7”, Jr., 14.7 ppg.

Third Team: Skyler Ward, New Paris National Trail, 5’7” Sr., 17.1 ppg., LindseyArwine, Williamsburg, 5’3”, Sr., 13.7ppg., 6.8 rpg.,Taylor Gray, Arcanum, 5’11” Sr., 12.2 ppg., 6.2 rpg., Kayli Brewer, Anna, 5’2” Sr., 12.5 ppg., Madelyn Fearon, Arcanum, 5’6”, Sr., 11 ppg., 5.5 apg., Ky’AiraMiller Purcell Marian, 5’8”, Fr., 11 ppg., 6 rpg.

Co-Player of the Year: Hailey Unger, Arcanum, Dee Alexander Cincinnati Purcell Marian

Coach of the Year: Jamar Mosley, Purcell Marian

Honorable Mention: Chaley Wade, West-Liberty Salem, Kaylee Lawson, Carlisle, Alena Seaquist, Miamisburg Dayton Christian, Isabella Ferriman, Miamisburg Dayton Christian, Yamiyah Craver, Miamisburg Dayton Chrisitan, Jillian McIntosh, Carlisle, Isabella Allison, Springfield Northeastern, Faith Fisher, New Lebanon Dixie, Stephanie Alstaetter, Indian Lake, ZhieyahRolack, Dayton Meadowdale, LeShelle Bennett, Dayton Meadowdale, Jordan Collom East Clinton, Kerigan Calhoun, Tipp City Bethel, Jenna Brumbaugh, West Milton Milton-Union, Carley Holbert, Reading, Ashley Bee, Bethel-Tate, Haley Johnson, Bethel-Tate, Abbie Dunn, Bethel-Tate, Macaiah Byrd, New Paris National Trail, J’Da Jackson, New Paris National Trail, Makiah Newport, Twin Valley South, Jordan Ritchie, Twin Valley South, Brionna Abner, Twin Valley South, Ava Dubose, Clark Montessori, Trinity Small, Purcell Marian, Priya Jenkins, Cincinnati Seven Hills, Riley Jones, Cincinnati Seven Hills, Ellie Snyder, Jamestown Greeneview, Maryn Gross, Casstown Miami East, Paxton Hunley, Casstown Miami East, Harlee Howard, Camden Preble Shawnee, Jenna Dirksen, Versailles, Kaylee Williams, Deer Park, Kylie McCormick, Deer Park, Damysia Knox, Gamble Montessori, Reagan Beverly, Clermont Northeastern, Tiffany Drewry, Clermont Northeastern, Piper Ritter, Clermont Northeastern,Lauren Runyon, East Clinton, Maggie Arno, Williamsburg, Ava Berberich, West Milton Milton-Union

Division IV

First Team: Rylee Sagester, New Madison Tri-Village, 5’7”, Jr., 16.5 ppg., 4.2 rpg., 4.2 apg., Morgan Hunt, New Madison Tri-Village,5’11”, Jr., 15.0 ppg., 9.3 rpg., Ava Sholtis, Fort Loramie, 5’10”, Sr., 12.8 ppg., 7.2 rpg., Austy Miller, Bradford, 5’6”, Sr., 22.2 ppg., 8.5 apg., Sarah Zimmerman, Cincinnati Country Day, 6’0”, Sr., 15 ppg., 8 rpg.,Melody Arnett, Miami Valley Christian Academy, 6’5” Sr., 18.9 ppg., 23.2 rpg.

Second Team: Carmen Heuker, Botkins, 5’5”, Sr., 15.0 ppg., 6.9 rpg., Anne Murphy Fayetteville , 5’7”, Jr., 16.6ppg, Angie Smith, Yellow Springs, 5’7” Sr., 21.3 ppg., 8.7 rpg., Meghan Downing, New Madison Tri-Village, 6’2”, Sr., 13.4 ppg., 10.7 rpg.,Grace Barnes, Cincinnati Country Day, 5’8” Jr., 15.5 ppg., Claudia Harrington, Covington, 5’6”, Sr., 16 ppg., 5.1 rpg.

Third Team: Mallory Mullen, Springfield Catholic Central, 5’11”, Sr., 14.0 ppg., 12.8 rpg., Rilee Terry, Lewisburg Tri-County North, 6’0”, Sr., 10.5 ppg., 12 rpg., Colleen Brandewie, Fort Loramie, 5’7” Sr., 11.3 ppg., Sarah Johnson, Troy Christian, 6’2”, Sr., 13 ppg., 11 rpg., Lonna Heath, Fairlawn, 5’10”, Sr., 20.5 ppg., 6 rpg., Megan Zimmerman, Cincinnati Country Day, 5’8”, So., 9.8 ppg..

Co-Player of the Year: Rylee Sagester, New Madison Tri-Village, Ava Sholtis, Fort Loramie

Coach of the Year: Jessica Spitler, Tri-County North

Honorable Mention: Torie Richards, New Madison Tri-Village, Boston Paul, Botkins, Mara O’Leary, Sidney Lehman Catholic, Kate Sherman, Russia, CeceBorchers, Russia, Kelsey Vollrath, Springfield Southeastern, Lilly Hudson, Springfield Southeastern, Brooklyn Lavy, Troy Christian, Camryn Gleason, Pleasant Hill Newton, Carlie Besecker, Covington, Maggie Anderson, Covington, Claire Fraley, Covington, Grace Anderson, Covington, Olivia Skillings, Mechanicsburg, Addie DeLong, Mechanicsburg, Molly Mossing, Cedarville, Ciara Horney, Cedarville, Hannah Webster, Tri-County North, Frances Park, Xenia Legacy Christian Academy, Taylee Woodbury, Union City Mississinawa Valley, Aaliyah Longshaw, Yellow Springs, Corinne Totty, Yellow Springs, Laura Moser, Miami Valley Christian Academy, Skylar Bauman, Franklin-Monroe, Riley Finn, Ripley, Taylor McElfresh, Felicity-Franklin, Angela Jones, Felicity-Franklin, Olivia Crawford, Fayetteville, Claire Fraley, Covington, Jade Copas, Riverside

Carroll senior Sarah Ochs (left), Bellbrook sophomore Taylor Scohy (middle), and Yellow Springs senior Angie Smith (right) all were named to a top team in their respective divisions in the All-Southwest District girls basketball selections released by the Ohio Prep Sportswriters Association on Wednesday.
https://www.xeniagazette.com/wp-content/uploads/sites/32/2022/03/web1_22SWDistrictGirlsGreene-2.jpgCarroll senior Sarah Ochs (left), Bellbrook sophomore Taylor Scohy (middle), and Yellow Springs senior Angie Smith (right) all were named to a top team in their respective divisions in the All-Southwest District girls basketball selections released by the Ohio Prep Sportswriters Association on Wednesday. Photos by Steven Wright | Greene County News
15 Greene County athletes honored

By Steven Wright

[email protected]

Contact Steven Wright at 937-502-4498 and follow on Twitter @Steven_Wright_.

Contact Steven Wright at 937-502-4498 and follow on Twitter @Steven_Wright_.